7 C
Skopje
петок, јануари 21, 2022

ВЕСТИ

Олимписки камп за идентификација на млади спортски таленти организиран од Македонски Олимписки Комитет

Олимпискиот комитет на Северна Македонија (ОКСМ) на 17-ти и 18-ти Декември 2021 година, во СЦ Јане Сандански...

Претставници од БФРСМ во посета на градоначалникот на Општина Чаир

Претседателот на Боречката федерација Северна Македонија, Дејан Богданов, заедно со потпретседателот на Боречкиот клуб Лирија Ахмед Адеми, Седат Бафтиу,...

45-ти Македонски Бисер во Струмица

Почитувани, На ден 20.11.2021 година во град Струмица ќе се одржи...

Обука за родова еднаквост во Спортот

Обуката за "Родова еднаквост во спортот" се одржа во СЦ Јане Сандански при Олимписки Комитет на Република Северна Македонија.

Претставници од БФРСМ на договорена средба со Градоначалникот на Општина Струмица

На ден 10.11.2021 делегацијата на БФРСМ во состав од Претседателот Дејан Богданов,Спортскиот Директор Сократ Ефтимовски, Генералниот Секретар Љубомир Лазаревски...

ИЗВЕШТАЈ БАЛКАНСКО ПРВЕНСТВО ЗА ПИОНЕРИ(У-15) и Кадети и Медитерански игри за кадети ,,КСАНТИ-ГРЦИЈА,,28-29.10.2021 ГОД

Од 28-29.10.2021 година во Ксанти Грција се одржа Балканското првенство за Пионери(У-15), во слободен и Грчко римски стил, како и...

Во Кочани се одржаа подготовки за настап на нашите репрезентативци на Балканско Првенство и Медитерански Игри за Пионери,Кадети во Борење кои...

Подготовките се реализираа од 18.10.2021-24-.10.2021-во Спортската Сала на СОУ,,Љупчо Сантов,,-Кочани, на кои...

ИЗБРАН НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА БФРСМ

На 13.08.2021 се одржа Редовно Изборно Собрание на Боречката Федерација на Република Северна Македонија, за нов претседател  на БФРСМ е назначен...

Противници од Шпанија за Егоров и Вејсели на светскиот квалификационен турнир за ЛОИ

Во Софија, утре ќе почне и последниот квалификационен турнир за Летните Олимписки Игри "Токио 2020", кои во текот на...

Македонија со четири претставници на Европското првенство за сениори

Во Варшава, Полска, од утре до 25 април ќе се одржува Европското првенство за сениори. Нашата репрезентација, предводена од...

Три нови медали од ‘Петко Сираков’. Бесир Алили сребрен, Елмедин Сејфулаху и Увејс Фејзула бронзени

Репрезентацијата на Северна Македонија за сениори до 23 години, од еден од најсилните турнири во календарот на УВВ, 'Петко...

Одлични резултати! Реџеп Хајдари златен, Фати Вејсели бронзен на ‘Петко Сираков’, утре уште по една можност за златен и бронзен медал

Репрезентацијата на Северна Македонија во борење бележи одлични настапи на меѓународниот турнир во борење за сениори до 23 години...

Наградата “8 Септември” за животно дело за селекторот Љуљзим Вренези, е за него лично, но и за сите успеси на нашата федерација во последните...

Сите вие што сте имате добра меморија, сигурно ќе се сетите на последните шест месеци од 2016 година, кога нашата федерација...

Европското првенство за јуниори во Скопје, од 19. до 25.10.2020 година

Откако претходно беа одложени сите континентални и Светски првенства, по повод пандемијата Ковид-19, Светската Боречка Федерација (УВВ), по големи...

Претседателот Вренези и Томче Андоновски ги посетија борачите

18 борачи од репрезентацијата на Северна Македонија за кадети, јуниори и сениори до 23 години, продолжуваат со базичните подготовки...

Следете не